Dřevěné horizontální žaluzie

Dřevěné horizontální žaluzie jsou velice atraktivní možností zastínění oken. Mají však svá pro i proti a po jejich zvážení jsme se rozhodli výrobky z této řady neposkytovat. Pokud si přejete dřevěné žaluzie, doporučujeme předem zvážit několik důležitých faktorů a podle nich vybírat.

Dřevěné žaluzie - estetický dojem

U dřevěných horizontálních žaluzií je pro vlastně jen jedno a tím je přírodní materiál. Jeho vzhled i dojem přirozenosti jsou hlavními rozhodujícími faktory a to navzdory tomu, že existuje mnoho imitací dřeva, které působí velice dobře. Zejména u celodřevěných interiérů jako jsou chaty či chalupy či u historických domů mají lidé pocit, že cokoli jiného, než dřevo, je nevhodné a nepřirozené.

Jenže dřevěné žaluzie vyráběné z exotických dřev nejsou ničím, co by si do chaloupky či secesní vilky instalovali naši předkové. V té době se jednoduše stínilo pouze závěsy. Pokud již tedy děláme krok k modernímu řešení zastínění, pak není nutné lpět na dřevu.

Dřevo jako materiál pro žaluzie

Předně si musíme uvědomit, že každý výrobce hledá materiál, který vydrží náročné okenní prostředí - světlo, teplo, vlhkost a hlavně jejich změny. Tenké lamely žaluzií se nesmí ohnout, zkroutit, vyšisovat či popraskat, což by u většiny dřev bylo po čase nevyhnutelné.

Pro výrobu lamel se proto zpravidla používají lehká a pevná exotická dřeva jako je balsa, bambus či abachi, případně i tradičnější dřeva jako dub, buk, javor či třešeň. U všech samozřejmě velice záleží na použité technologii a stabilní jakosti materiálu - a na Vaší schopnosti najít výrobce, který si na ní dává opravdu záležet.

Cena

Kvalita materiálů a náročnost výroby se pak nutně odrážejí v ceně dřevěných žaluzií, která 2x-4x převyšuje cenu běžných hliníkových lamel a to včetně hliníkových lamel s dezénem dřeva. Pokud sháníte žaluzie na jedno okno, pak to nemusí hrát velkou roli, ale ve chvíli, kdy máte oken víc, počítejte s tím, že se dřevěné žaluzie pořádně prodraží. V reklamách najdete slova jako "exkluzivní" a "luxusní." Vzhledem k ceně jsou na místě, byť jediné, co si za ně pořizujete je pocit, že jde o dřevo.

Tloušťka lamel

Pro nás je ale patrně nejdůležitejším faktorem tloušťka lamel. Oproti tenounkému hliníkovému plátku je dřevěná lamela podstatně silnější, což je přirozené. Ve stažené pozici je tato tloušťka esteticky příjemná, ale ve chvíli, kdy žaluzie vytáhnete a jednotlivé lamely se poskládají pod sebe, zjistíte, že máte překrytou značnou část okna. U vyšších oken může být tento "balík" lamel až 3x větší než u hliníkového provedení a nepříjemně rušit Váš výhled a vlastně stínit i když nechcete. Jinými slovy, i ve vytažené pozici o nich víte a přitahují pozornost, kde nemají.

Imitace dřeva

Při souhře těchto faktorů je alternativním řešením použití hliníkových žaluzií se vzorem dřeva. Tento vzor se aplikuje i na konzolky a vypadá velmi přirozeně. Na první pohled Vás nenapadne, že jde o imitaci dřeva a barvy lze výborně sladit s odstínem Vašich oken a interiéru. Imitace dřeva na hliníkových lamelách se včetně příslušenství vyrábí ve 14 barevných odstínech a je velmi elegantním řešením. Více o horizontálních žaluziích zde.

 

KONTAKTUJTE NÁS:

  • Kontaktujte nás!Zdarma návštěva u zákazníků v Praze a okolí s cenovou kalkulací
  • Dlouhodobě uspokojivé řešení na míru Vašemu prostoru i rozpočtu
  • Odborné poradenství ohledně instalace, ale také údržby a oprav

Telefon: 224-313-111, Mobily: 603-422-815, 603 828 553
e-mail: zaluzie@pluhar.cz